Festiwal SREBRO. W sieci i na żywo

Festiwal SREBRO. W sieci i na żywo

Wystawy tegorocznego Festiwalu SREBRO w Legnicy są już otwarte. To wspaniała wiadomość dla wszystkich miłośników SREBRA, jednego z największych w Europie przeglądów prezentujących twórczość autorów współczesnej biżuterii artystycznej.

W tym roku na 14 wystawach w siedmiu przestrzeniach w ścisłym centrum Legnicy zobaczymy około 1000 obiektów biżuterii i designu autorstwa ponad 500 artystów z kilkudziesięciu krajów, w tym z USA, Indii, Chin czy krajów Europy.

To pokaz nowoczesnej biżuterii autorskiej i obiektów, w których bardziej niż zastosowanie drogiego materiału liczy się kreatywność, koncepcja i przekaz. Wystawy dostępne są w różnych lokalizacjach w okolicach legnickiego Rynku: w Galerii Sztuki i Ring, Galerii Satyrykon, Muzeum Miedzi, holu Teatru Modrzejewskiej, a także Galerii Srebra pod Przepiórczym Koszem i Otwartej Pracowni Sztuki (Chojnowska 19).

– Tegoroczne SREBRO odbywa się w formule hybrydowej. Wystawom towarzyszy bogaty program online. Festiwal będzie żył „w sieci” m.in. dzięki filmom z wystaw z udziałem kuratorów i artystów, sesjom zdjęciowym oraz katalogom wystaw, dostępnym do pobrania. Materiały udostępniane będą systematycznie przez cały maj i czerwiec – mów Maja Bielakowicz z Galerii Sztuki w Legnicy

Wystawy biżuterii autorskiej odbywają się w legnickiej Galerii już od przeszło czterech dekad. Najważniejszym punktem Festiwalu pozostaje cieszący się uznaniem na całym świecie Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, na który tym razem wpłynęło 355 prac z 35 krajów. W jego jury zasiadły autorytety światowego złotnictwa z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Litwy. W tym roku jego hasło przewodnie, komentujące ludzką ekspansję planety, to retoryczne pytanie „Wciąż człowiek?”. Zwycięzców Konkursu poznamy podczas kulminacji Festiwalu, która odbędzie się wyłącznie online w dniach 28-29 maja.

Poza wystawą pokonkursową zobaczymy m.in. ekspozycje w ramach dobrze już znanych cykli: Holownia (wystawa prac odrzuconych przez jury konkursu wiodącego) i Sylwetki Twórców, tym razem – artystek z Francji, Marion Delarue i DelphinePerrache oraz profesora Andrzeja Szadkowskiego, jednego z najważniejszych polskich twórców biżuterii autorskiej i nestora łódzkiej katedry projektowania biżuterii. Ponadto pojawią się prezentacje z cykli: Srebrne Szkoły z Bratysławy i z Chin oraz Debiuty Luizy Mężyńskiej i Justyny Kowalczyk – absolwentek ASP w Łodzi. Pasjonatom klasycznej biżuterii warto polecić wystawę HANDMADE2. Polska biżuteria lat 1979-1997, która zaprezentuje bogatą historię polskiego złotnictwa współczesnego i ewolucję panujących w tej dziedzinie trendów. Kolejnym punktem Festiwalu jest międzynarodowa wystawa zbiorowa – szósta odsłona projektu zapoczątkowanego przez artystów Hermana Hermsena z Holandii i Timothy’ego Carsona z Wielkiej Brytanii, pod tytułem Mechanorganic. Ideą projektu jest losowa wymiana nieznanych materiałów i przedmiotów, które każdy artysta musi wykorzystać w swojej nowej pracy.

Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony: silver.legnica.eu oraz mediów społecznościowych (Facebook, Instagram).

Wystawy w Galerii Sztuki i Galerii Ring są czynne od wtorku do piątku w godzinach 14.00-18.00 oraz w soboty i niedziele od 12.00 do 18.00. Więcej informacji dotyczących wystaw oraz pozostałych lokalizacji i godzin otwarcia znajduje się tutaj.