Wystawa Siedem dekad Huty Miedzi „Legnica” już dostępna!

Wystawa Siedem dekad Huty Miedzi „Legnica” już dostępna!

Istniejąca od blisko 70 lat Huta Miedzi „Legnica” (najpierw funkcjonująca pod nazwą Legnickie Zakłady Metalurgiczne) jest dla regionu legnickiego zakładem wyjątkowym, który na stałe wpisał się w krajobraz miasta. Żadne inne lokalne przedsiębiorstwo nie miało również tak silnego wpływu na kształtowanie jego powojennego obrazu.

Jej powstanie na początku lat 50. XX w. diametralnie zmieniło charakter lokalnego przemysłu oraz rynku pracy. Uruchomienie huty pociągnęło za sobą wiele strategicznych inwestycji, a jednoczesny rozwój innych zakładów i powstanie nowych ściągnęło do Legnicy wielu ludzi.

Po drugie – w przeciwieństwie do innych dużych zakładów pracy działających wówczas w Legnicy (np. zakładów dziewiarskich, przetwórstwa owocowo-warzywnego) przemysł ciężki nie miał tutaj żadnych tradycji. Huta nie kontynuuje więc historii przedwojennej, ale jest całkowitym novum na gospodarczej mapie Legnicy. Zakładem, który od podwalin powstał dzięki sile i determinacji polskich budowniczych. Najpierw aby zaspokajać potrzeby tzw. starego zagłębia („Konrad”, „Lena”, „Lubichów”, „Nowy Kościół”), a następnie by stać się integralną częścią ogromnego kombinatu górniczo-hutniczego „Polskiej Miedzi”. To historia, która każdego dnia pisze się dalej…

Wystawa Siedem dekad Huty Miedzi „Legnica” przedstawia nam kolejne okresy działalności zakładu, jego historii, rozwoju działalności produkcyjnej, a także oddziaływania na życie społeczne i kulturalne miasta. Prezentowane są na niej obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Miedzi, należące do KGHM Polska Miedź S.A., ale również do innych instytucji (Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Legnicy, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, Legnicka Biblioteka Publiczna), organizacji i stowarzyszeń oraz osób prywatnych.

Ekspozycja przygotowana w ramach obchodów 70-lecia zakładu.

Kurator wystawy: dr Marek Żak

Wernisaż wystawy Siedem dekad Huty Miedzi „Legnica” odbędzie się w piątek, 14 lipca o godz. 17.00 w gmachu głównym Muzeum Miedzi w Legnicy.

Źródło: muzeum-miedzi.art.pl