Rusza Legnicka Akademia Filmowa. Przygotuj się na wiele atrakcji

Rusza Legnicka Akademia Filmowa. Przygotuj się na wiele atrakcji

4 sierpnia rozpoczyna się  Legnicka Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego, która potrwa do 14 sierpnia.

Legnicka Akademia Filmowa to jedyne tego typu przedsięwzięcie nie tylko w skali regionu, ale i kraju. Jest to kompleksowa, złożona z wielu elementów propozycja, na którą składają się warsztaty, projekcje, wykłady, wystawa, wydawnictwa oraz festiwalowy pokaz powstałych na warsztatach animacji. Działania te dotyczą najważniejszych twórców polskiej i światowej animacji, przeznaczone są dla różnych gryp odbiorców: dorosłych, młodzieży oraz dla dzieci i odbywają się w różnych przestrzeniach miasta.

Używając rozmaitych technik animacji poklatkowej oraz komputerowej młodzież, dzieci a także dorośli, pod okiem wybitnych specjalistów tworzą własne filmy animowane. Filmy prezentowane na koniec LAFu na Gali Festiwalowej oceniają znani teoretycy i krytycy filmowi. Od lat impreza przyciąga uczestników zainteresowanych animacją z całej Polski oraz z zagranicy. W 2021 odbędzie się 28. edycja warsztatów. LAF-WFA to warsztaty, którym towarzyszą wydarzenia i projekcje związane z kinem animowanym:

5 sierpnia, czwartek, godz. 21.00, Kino na dachu, Dach Galerii Piastów, wejście od Kina Helios, wstęp wolny

Zabij to i wyjedź z tego miasta, reż. Mariusz Wilczyński. 2020, 87′

Hipnotyzujące, przepełnione czułością i nostalgią dzieło. Dialog z duchami, blues na cześć przyjaźni, pieczołowite wskrzeszanie: ludzi, miejsc, dialogów, neonów, dźwięków, a nawet smużki papierosowego dymu. To film przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce. Filmowe postaci przemawiają tu głosami m.in.: Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Wajdy, Marka Kondrata, Barbary Krafftówny, Daniela Olbrychskiego, Tomasza Stańki, Krystyny Jandy czy Anny Dymnej. Szczególnym rozmówcą reżysera jest jego przyjaciel – Tadeusz Nalepa, którego utwory i słowa nadają rytm strumieniowi wspomnień i kierunek prowadzenia historii. Zabij to i wyjedź z tego miasta jest laureatem Złotych Lwów na ostatnim Festiwalu w Gdyni. Film został wyróżniony również na festiwalu animacji w Annecy.

6 sierpnia, piątek, godz. 21.00, Kino na dachu, Dach Galerii Piastów, wejście od Kina Helios, wstęp wolny

Marona – psia opowieść, reż. Anca Damian, 2019, 91′

Piękna, wielorasowa suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych właścicieli. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego ją człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan – Sarą, dziewczynka Solange – Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle odpowiedzialny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich? Film jest zapierającą dech w piersiach, dynamiczną i wzruszającą historią opowiedzianą z psiej perspektywy. Skłania widza do myślenia o tym, jacy jesteśmy wobec innych stworzeń. Premiera „Marony” miała miejsce na najważniejszym festiwalu animacji, francuskim Annecy.

 

7 sierpnia, sobota, godz. 10.00, Poranki filmowe dla dzieci, Kino Piast, wstęp wolny

Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię, reż. Lorenzo Mattotti, 2019, 82′

Opowieść o istnieniu odmiennych od siebie światów, poszukiwaniu tożsamości oraz potędze miłości i władzy. Początkiem niezwykłej przygody jest zaginięcie królewskiego syna. Targany tęsknotą Leoncjo, władca sycylijskich niedźwiedzi, wyrusza wraz z poddanymi do krainy człowieka w poszukiwaniu księcia. Dobre intencje władcy zostają jednak mylnie odebrane przez ludzi, którzy – kierowani żądzą władzy i chciwością – atakują przybyszów. Czy te dwa światy da się ze sobą pogodzić? W krainie pełnej magicznych postaci, gdzie wszystko jest możliwe zaczyna się walka o miłość, wpływy i władzę. W polskiej wersji językowej postaciom głosów użyczyli m.in. Andrzej Chyra i Roman Gutek. Film miał swoją premierę w Cannes, został też zauważony na festiwalach w Sevilli i Annecy.

7 sierpnia, sobota, godz. 21.00, Kino na dachu, Dach Galerii Piastów, wejście od Kina Helios, wstęp wolny

Czerwony żółw, reż. Michaël Dudok de Wit, 2016, 77′

Rozbitek na bezludnej tropikalnej wyspie spotyka tajemniczego czerwonego żółwia, który przeszkadza mu w ucieczce na tratwie i który wkrótce ukaże mu się pod postacią kobiety.

Nie jest to kolejna historia Robinsona Crusoe, lecz opowieść o człowieku i naturze, kontemplacyjna, poetycka baśń bez słów, przepięknie animowana, ręcznie rysowana i malowana akwarelą. Holenderski twórca, Michaël Dudok de Wit ma już na koncie Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany Ojciec i córka (2001) i francuskiego Cezara za najlepszy krótkometrażowy film animowany Mnich i ryba (1996).

8 sierpnia, niedziela, godz. 10.00, Poranki filmowe dla dzieci, Kino Piast, wstęp wolny

Jakub, Mimmi i gadające psy, reż. Edmunds Janson, 2019, 70′

Jakub mieszka w centrum Rygi. Na co dzień pochłania go rysowanie. Fascynuje go planowanie przestrzeni urbanistycznej, ponieważ w przyszłości chce zostać, tak jak jego ojciec, architektem. Pewnego dnia tata oznajmia mu, że będzie musiał spędzić tydzień ze swoją kuzynką Mimmi i wujkiem Orłem na obrzeżach miasta, w Maskaczce. Chłopiec nie jest zadowolony z takiego pomysłu. Wkracza w inny, nieznany mu świat. Jakub czuje się samotny, bo niespecjalnie dogaduje się ze swoją kuzynką Mimmi. Sytuacja zmienia się gdy poznaje okoliczne psy z Bossem na czele. Razem z Mimmi i zaprzyjaźnionymi psami, które potrafią mówić ludzkim głosem, walczy o zatrzymanie budowy biurowców w okolicy. Wspólne działanie na rzecz środowiska jednoczy ich i sprawia, że czas spędzony u rodziny na zawsze zostanie w jego pamięci.

13 sierpnia, piątek, godz. 19.00 Performans audiowizualny Pocket Cinema, kinoMANUAL, Sala Królewska Akademia Rycerska, wstęp wolny, wejście od ul. Bilsego

Pocket Cinema to audiowizualna, wielokanałowa projekcja, której źródłem są stare, analogowe rzutniki slajdów. Bezpośrednia zamiana kolorowych, abstrakcyjnych kompozycji w rozświetlone projekcje, manipulacje ostrością, kolorem i ruchem obrazu, uzupełnione dźwiękiem i elementami animacji cyfrowej to obszar eksperymentów duetu kinoMANUAL tworzonego przez Agę Jarząb i Maćka Bączyka. Pocket Cinema jest próbą przywołania atmosfery wczesnych teatrów optycznych, w których skromne środki techniczne spod znaku magicznej latarni mieszają się z geometryczną, hipnotyczną formą.

kinoMANUAL eksploruje głównie techniki animacji analogowej, takie jak animację rysunkową, wycinankową, kombinowaną i techniki direct cinema. Korzystając z dotykowego kontaktu z taśmą i samym procesem produkcyjnym, tworzą filmy, obiekty i wydarzenia, które korespondują z bogatą tradycją ruchomych obrazów, sztuki kinetycznej i kina eksperymentalnego. Często posługują się samodzielnie zaprojektowanymi urządzeniami optycznymi, takimi jak Pocket Cinema Mikser umożliwiający operowanie ośmioma rzutnikami slajdów. Każdy rzutnik, odpowiednio zmodyfikowany, po podłączeniu do miksera, może być sterowany zdalnie. Funkcje obsługiwane przez mikser to zasilanie, zmiana slajdów, ostrość obrazu, natężenie światła, a w dalszej kolejności modyfikowanie projekcji przy pomocy wolnoobrotowych silników. Pocket Cinema Mikser to unikalne urządzenia, zaprojektowane wspólnie z Januszem Królem przy wsparciu ze środków stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia.

Performanse z serii Pocket Cinema wpisują się zarówno w bogatą tradycję awangardy XX wieku, używającej światła – jako głównego medium, często w połączeniu z ruchem, dźwiękiem i geometryczną abstrakcją, jak i w tradycję performatywnego eksperymentowania w łączeniu dźwięku i obrazu na żywo.

14 sierpnia, sobota, godz. 10.00, Poranki filmowe dla dzieci, Kino Piast, wstęp wolny

Gordon i Paddy reż. Linda Hambäck, 2017, 62′

Ekranizacja znanych w Polsce szwedzkich kryminałów dla dzieci o przygodach komisarza policji ropucha Gordona i jego zastępcy – myszki Paddy. W trakcie śledztwa Gordon łapie na gorącym uczynku głodną myszkę. Szybko orientuje się, że Paddy nie mogła być sprawczynią kradzieży orzechów. „Jest jedno prawo lasu” – mówi komisarz – „Bycie miłym jest legalne. Bycie niemiłym nie” i prosi przemyślną myszkę o pomoc w śledztwie. Wkrótce, gdy ta dowiedzie swoich umiejętności, mianuje ją swoim następcą. Niestety nowe wyzwanie może Paddy przerosnąć. Czy uda im się schwytać winnych przestępstw w lesie?

14 sierpnia, sobota, godz. 18.00, Gala LAF-WFA, Sala Królewska Akademia Rycerska, wejście od ul. Bilsego, wstęp wolny

Gotowe, udźwiękowione i zmontowane filmy zostaną przedstawione jury na Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych. 13. sierpnia Jurorzy dokonają oceny filmów i przyznają nagrody. Następnego dnia, 14. sierpnia, na wieczornej Gali Festiwalowej w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, filmy zaprezentowane zostaną uczestnikom, przybyłym gościom, rodzicom i mieszkańcom Legnicy.

15 sierpnia, niedziela, godz. 10.00, Poranki filmowe dla dzieci, Kino Piast, wstęp wolny

Solan i Ludwik – Misja Księżyc, reż. Rasmus A. Sivertsen, 2018, 80′

Trwa wielki wyścig na Księżyc. Drużyny z całego świata pragną jako pierwsze umieścić swoje flagi na jego powierzchni. Wkrótce o podróży w kosmos zaczynają marzyć także śmiały Solan i nieco bardziej ostrożny Ludwik. Ich pojazdem ma stać się rakieta zbudowana przez Alfiego – przyjaciela, który w domowym zaciszu opracowuje niecodzienne wynalazki, nie zawsze udane… Na miejsce startu przybywa ekipa telewizyjna, a przygotowania do lotu śledzi w napięciu cały kraj. Wszyscy trzymają kciuki za dzielnych, choć nietypowych astronautów. Czy Solan i Ludwik zrealizują swoje marzenie i wyruszą w kosmiczną podróż? Czy jako pierwsi postawią na Księżycu swoje łapy, a potem wrócą cali i zdrowi? Międzygalaktyczna wyprawa będzie pełna niespodzianek!

Legnicka Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: portal.legnica.eu