780. rocznica Bitwy pod Legnicą. Zapraszamy na wystawę i film

780. rocznica Bitwy pod Legnicą. Zapraszamy na wystawę i film

W piątek, 9 kwietnia, przypada 780. rocznica Bitwy pod Legnicą. Z tej okazji miasto Legnica przygotowała wystawę plenerową, która stanęła w legnickim Rynku. Z kolei Muzeum Miedzi zaprasza na film o tej bitwie.

Na wystawie obejrzymy m.in. reprodukcje witraży z kościoła Mariackiego. Kilkanaście scen, które wypełniają ostrołukowe okna świątyni, to wielka opowieść o historii Legnicy. Bohaterami tej, napisanej światłem i kolorowym szkłem księgi są również uczestnicy Bitwy 1241 roku. Na pierwszym planie witraża leży bezgłowe ciało księcia, obok którego stoi żona, księżna Anna, córka króla Czech Przemysła Ottokara. To ona zidentyfikowała ciało dzięki temu, iż książę miał u lewej stopy sześć palców. Fakt ów został potwierdzony podczas otwarcia grobowca Henryka II w 1832 roku. Wiedział o tym również Karla de Bouché z Monachium, twórca witraża, który w 1906 roku ufundował go sam cesarz Wilhelm II.

W tym roku oprócz 780. rocznicy bitwy mija także 60. rocznica otwarcia Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, które od 1971 r. stanowi oddział Muzeum Miedzi w Legnicy. W związku z tym Muzeum Miedzi przygotowało film poświęcony temu miejscu, w którym od średniowiecza kultywowana jest pamięć o bitwie z 1241 r.

O miejscu, które od średniowiecza do dziś jest ważnym ośrodkiem podtrzymywania pamięci o jednej z największych bitew średniowiecza i o księciu Henryku II Pobożnym, tragicznej postaci wydarzeń z 1241 r., opowie Konrad Byś, kierownik Działu Historycznego Muzeum Miedzi w Legnicy, które przygotowało produkcję. Premiera filmu odbędzie się w rocznicę bitwy, 9 kwietnia o godz. 12.41 na muzealnym profilu Fb, na stronie internetowej MM oraz na kanale YT.

Muzeum Bitwy Legnickiej mieści się w XIV-wiecznym pobenedyktyńskim kościele, który według tradycji wybudowano w miejscu, gdzie św. Jadwiga Śląska odnalazła zwłoki swojego syna Henryka Pobożnego, poległego w bitwie. Po remoncie i przebudowie na przełomie lat 50. i 60. XX w. obiekt utracił charakter sakralny, ale wciąż pełni rolę memorii.

Muzeum ulokowano tu w 1961 r., od 1971 r. działa ono jako oddział terenowy Muzeum Miedzi w Legnicy. Film jest częścią kilkuodcinkowego cyklu, który ukaże się w tym roku w związku z obchodami 780. rocznicy bitwy. Ponadto planowane są uroczystości z okazji wydania banknotu euro upamiętniającego to wydarzenie, a także wystawa plenerowa przy muzeum w Legnickim Polu.