Wystawa „Od Domu Strzeleckiego do Centrum Witelona” do 3 września

Wystawa „Od Domu Strzeleckiego do Centrum Witelona” do 3 września

Zapraszamy do legnickiego Rynku na wystawę prezentującą dzieje Domu Strzeleckiego.

Wystawa prezentuje dzieje Domu Strzeleckiego – budowli, która przez stulecia towarzyszyła ważnym wydarzeniom w życiu miasta i nierozerwalnie łączy się z dziejami Towarzystwa Strzeleckiego.

Prezentowane są grafiki Legnicy, na który widnieje – położona za murami  miasta – siedziba legnickich strzelców.

Barwny tłum,  podążający główną aleją parku to niedzielny obrazek, który od ponad dwóch  wieków towarzyszy legniczanom.  Dom Strzelecki, który mijają przepełniony  jest wspomnieniami, które – jak pięknie pisał kronikarz Legnicy Arnold zum Winkel – łączyły kiedyś wielu szczęśliwych ludzi.

To tutaj podziwiać można było  liczne rzeźby i „baśniowe” oświetlenie, słynne „Kaiserbeleuchtung”, które „świetlistym łukiem rozciągało się nad główną  aleją” . To tutaj wyprawiano słynne uczty z okazji urodzin cesarza, jubileuszy i wystaw ogrodniczych.

I właśnie o tym opowiada plenerowa wystawa promocyjna „Od Domu Strzeleckiego do Centrum Witelona”, którą do 3 września prezentowana jest na legnickim Rynku.

Na ekspozycji przedstawiono skomplikowane dzieje związane z lokalizacją i kolejnymi przebudowami Domu Strzeleckiego. Nie zabrakło historycznych kart pocztowych prezentujących wnętrze i otoczenie legnickiej siedziby strzelców – słynnych rajskich ogrodów miasta. Można również obejrzeć karty pocztowe ze słynnych wystaw ogrodniczych oraz świąt strzeleckich.

Dodajmy, że obecnie dawnym Domu Strzeleckim powstaje Centrum Witelona. Na jednej z plansz z wystawy obejrzymy jego wizualizację. Organizatorami wystawy są Muzeum Miedzi,  portal Liegnitz.pl, Urząd Miasta. Partner wydarzenia – KGHM Polska Miedź.