W sobotę koncert Chóru „Madrygał”

W sobotę koncert Chóru „Madrygał”

Legnickie Centrum Kultury zaprasza w najbliższą sobotę, 23 października o godzinie 17.00, na koncert Chóru „Madrygał” do Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Bilety są dostępne w Galerii Satyrykon w cenie 5 zł. Wejście od ul. Bilsego.

Chór „Madrygał”, który w roku 2019 obchodził jubileusz 70-lecia działalności, został założony w 1949 r. przez Henryka Karlińskiego przy Szkole Podstawowej nr 1, jako chór dziecięcy.

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku działał jako zespół legnickich szkół średnich: Liceum Handlowego, Technikum Energetycznego i Technikum Samochodowego, a następnie przekształcił się w chór osób pracujących. Po śmierci Henryka Karlińskiego opiekę nad chórem przejął Cezary Radczak, który był dyrygentem chóru w latach 1979-2004. Podczas jego dyrygentury chór „Madrygał” występował z koncertami m.in. we Francji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Włoszech, na Węgrzech. Cezary Radczak za działalność muzyczną otrzymał szereg odznaczeń: Zasłużony Działacz Kultury, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Nagrody Miasta Legnicy, Medal Papieski, Medal za zasługi dla Diecezji Legnickiej. Od roku 2004 funkcję dyrygenta pełni Dariusz Rzonca.

„Madrygał” od wielu lat współpracuje z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną, wykonując wielkie formy wokalno instrumentalne, współpracował też z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, wraz z którą zaprezentował m.in. „Requiem” W. A. Mozarta.

Chór uczestniczył w oprawie mszy św. celebrowanej w Legnicy przez Ojca Świętego Jana Pawła II, wystąpił także przed nim w Watykanie. Ma na swoim koncie prawykonania: kantaty „Tu es Petrus” Mariana Sawy, skomponowanej na przyjazd Jana Pawła II do Legnicy, „Mszy legnickiej” Stanisława Moryto, napisanej dla chóru i jemu dedykowanej, a także kantaty „Cantate Domino” Mariana Sawy, skomponowanej na jubileusz 50-lecia zespołu.

W swoim repertuarze posiada utwory zarówno współczesne, jak i dawne. Pieśni ludowe pochodzą i z Polski, i z przeróżnych krajów, nawet odległej Afryki. W repertuarze ma również utwory religijne, negro spirituals, gospel, a także małe i wielkie formy muzyczne. Obecnie chór liczy 40 osób.

W ciągu ponad 70 lat istnienia „Madrygał” dał kilka tysięcy koncertów w kraju i poza granicami Polski, a m.in.: w Niemczech, Czechach, Bułgarii, Francji, Ukrainie, we Włoszech i na Węgrzech. Chór reprezentował Legnicę, koncertując także w miastach partnerskich: Miśni, Wuppertalu, Roanne, w Blansku i Drohobyczu.

Chór „Madrygał” przez lata swojej działalności udowadnia, jak bardzo związany jest z Legnicą. Dowodem tego jest choćby ilość wydarzeń kulturalnych, odbywających się w mieście i miejscowościach ościennych, wspieranych gościnnie przez reprezentantów Chóru „Madrygał”, a także koncerty, które odbywają się rokrocznie, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Jednocześnie członkowie chóru prowadzą działalność kształcącą muzycznie zarówno nowych członków zespołu, jak i osoby zupełnie niezwiązane z chórem. Na swoim koncie chór posiada wiele nagród o znaczeniu regionalnym oraz ogólnopolskim. Podkreślić należy, iż w ciągu ponad 70 lat swego istnienia „Madrygał” dał kilka tysięcy koncertów w kraju i poza granicami Polski, promując nasze miasto.