Przyjemna i stosunkowo niedługa trasa, którą warto urozmaicić o spacer, by dotrzeć do miejsc, do których trudno dostać się rowerem czy autem. Idealna na weekendową, rodzinną wycieczkę. Uwzględnia obiekty sakralne, zabytki, a także wyjątkowe miejsca o walorach przyrodniczych.
Ciekawostką na trasie jest tor motocrossowy w Gaworzycach, z którego rozciąga się piękny widok na okolicę. W weekendy z pewnością traficie tu na miłośników tego efektownego sportu.
Zachęcamy by do plecaka lub w torbę spakować zdrowe przekąski i napoje. Jeśli o nich zapomnicie – od pewnego czasu, w sezonie, podczas weekendów, w parku w Dalkowie działa foodtruck, z dobrą kawą i przekąskami na słodko i słono.
Gaworzyce to miejscowość licząca sobie ok. 1600 mieszkańców, siedziba gminy Gaworzyce, położona na granicy Grzebietu Dalkowskiego i Równiny Szprotawskiej. Gaworzyce (W 1323 r. i do 1945 r. Quaritz) zapisały się w historii wielkim buntem chłopskim z lat 1604-1607. Stanowiły osadę targową – odbywały się tu jarmarki na konie i bydło a także targi lniane.
Od 2013 r. wznowiono ten zwyczaj organizując z początkiem lata „Gaworzycki Jarmark Kupiecki” w plenerze zabytkowego parku, gdzie można kupić unikatowe rękodzieło i produkty regionalne. Wydarzeniu towarzyszą koncerty, szkoła rzemiosła ludowego i liczne atrakcje dla rodzin.
1. Pałac i park w Gaworzycach
2. Tor motocrossowy w Gaworzycach
3. 3. Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Gaworzycach
4. Kościół pw. św. Barbary w Gaworzycach
5. Mauzoleum Rodziny von Tschammer
6. Gostyń – wieś przytulona do Wzgórz
7. Punkt widokowy – pamiątkowy krzyż w lesie
8. Góra Jajo
9. Rezerwat Przyrody Dalkowskie Jary
10. Pałac i park w Dalkowie (Dendrofarma)
11. Wieża mieszkalna w Dalkowie
12. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Kurowie Wielkim