Autorami projektu kościoła św. Jana Chrzciciela byli prawdopodobnie Christian oraz Kilian Dientzenhoferowie, najwybitniejsi architekci czeskiego baroku, autorzy wielkiego kościoła św. Mikołaja na Małej Stranie w Pradze.
Zespół budynków przylegających do zachodniej ściany kościoła św. Jana mieścił pierwotnie dawne kolegium jezuickie wzniesione w latach 1700-1706 przez Johanna G. Knolla przy współpracy Martina Frantza. Gmach zdobi od frontu okazały barokowy portal z figurami patronów zakonu jezuitów – św. Benedykta i św. Ignacego Loyoli. Kraty drzwi i okien kolegium, podobnie jak drzwi wejściowe kościoła to wyjątkowo cenny zabytek barokowego ślusarstwa.
Wielka akcja rekatolicyzacji Śląska prowadzona w XVII i na początku XVIII wieku przez austriackich Habsburgów pozostawiła w Legnicy budowle najwyższej europejskiej klasy. Akademia Rycerska, kościół św. Jana Chrzciciela oraz związane z nim dawne jezuickie kolegium i klasztor, Dom Lubiąski to prawdziwe perły architektury, cztery barokowe budowle, które tworzą własny, osobny świat, magiczne miejsce w centrum miasta. Ich wspaniałe zdobienia do teraz wzbudzają zachwyt. Wystarczy unieść głowę, by znaleźć się w barokowym teatrze wiary, poczuć się jak w Pradze i Wiedniu.
Foto: Archiwum Urzędu Miasta Legnicy – Dariusz Berdys, Beata Kostuś