Ratusz miejski

Ratusz miejski datowany jest na XVIII/XIX wiek. Zbudowano go na planie prostokąta. Początkowo był drewniany i niewielki, spłonął w czasie pożaru miasta w 1557 r., na jego zgliszczach wybudowano murowany gmach w stylu renesansowym. W nowym ratuszu znalazły swoją siedzibę burmistrz oraz rada miejska. W 1633 roku w czasie wojny trzydziestoletniej ratusz spłonął po raz drugi.

Odbudowywany przez wiele lat, jednak jego gruntowna przebudowa nastąpiła w II połowie XIX wieku. Zlikwidowano wówczas dwuspadowy dach, a na jego miejscu dobudowano trzecią kondygnację przykrytą płaskim dachem. Obramowano go krenelażem, przedstawiającym historyzujące formy. Obniżono również, do wysokości murów, południową wieżę. Zlikwidowano także liczne przybudówki do budynku – warzelnie piwa po północnej i południowej stronie, istniejący na zewnętrznej stronie wieży aneks, miejski odwach i kramy położone wcześniej na placu wokół ratusza. Przebudowa zdeformowała znacznie pierwotną bryłę ratusza.

W czasie II wojny światowej budynek uległ znacznemu zniszczeniu. Po wykonaniu niezbędnych prac w ratuszu zaczął działać Urząd Miejski. Fontanna w kształcie głowy lwa, przedstawiająca tło zdroju, nazywanego „Pod Lwem”, stanowi imitację bramy miejskiej z widniejącą na niej datą 1904.

W latach 1989-1991 w ścianę wieży ratuszowej wmurowano tablicę pamiątkową związaną z pobytem w 1828 roku w Sulechowie Fryderyka Chopina.