Podziemne miast KGHM składa się z trzech oddziałów górniczych: Zakłady Górnicze Lubin, Zakłady Górnicze Rudna i Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice, w których zatrudnionych jest ponad 12 tys. osób.
Kolejne piętra podziemnego miasta, zaczynając od dołu, czyli najniższej warstwy, i pnąc się ku górze obejmują:
· Pierwsza warstwa: obszar złoża, czyli coś na kształt olbrzymiego naleśnika na głębokości średnio około 1000 metrów pod powierzchnią, rozciągniętego od Głogowa na północy po Niemstów na południu oraz od Radwanic na zachodzie po Ścinawę na wschodzie. Może zaskakiwać, że grubość tego cennego miedzionośnego złoża wynosi około kilku metrów.
· Druga warstwa: struktura wydobycia obejmująca chodniki pełne terenowych aut osobowych i ciężkiego sprzętu wydobywczego, korytarze, parkingi, dworce autobusowe, wentylowane i klimatyzowane „oazy”, czyli miejsca odpoczynku załogi. Pierwsza warstwa przenika drugą. Druga stale się rozrasta. Dziennie przybywa około 1 km nowych chodników. A docelowo rozmiary drugiej warstwy pokryją się z rozmiarami pierwszej.
· Trzecia warstwa: wyrobiska solne znajdujące się kilkadziesiąt metrów ponad tymi miedziowymi.
· Czwarta warstwa: setki metrów różnych skał: twardych piaskowców i anhydrytów oraz miękkich piasków, iłów i węgli brunatnych, z miliardami litrów wody, przez które trzeba było się przebić kilkudziesięcioma szybami górniczymi. Te szyby to jak małe nakłucia szpilkami w skorupie ziemskiej, które teraz są zabudowane tysiącami ton stali i betonu, aby w trzech niższych warstwach bezpiecznie mógł się poruszać człowiek. Przez ich kilkumetrowe prześwity przez lata przecisnęło się ponad miliard wydobytej rudy, z której można by usypać piramidę o prawie kilometrowej wysokości.
· Piąta warstwa: wszystkie obiekty ponad podziemnym miastem, czyli wysokie budynki szybów, zakłady wzbogacania rud, huty, przedsiębiorstwa wspomagające wydobycie zlokalizowane na powierzchni ziemi w okolicach Głogowa, Polkowic, Lubina i Legnica.
Podziemne miasto obejmuje ok. 2 tys. km podziemnych chodników i dróg w kopalniach.
Wydobywa na powierzchnię 100 tys. ton urobku rudy miedzi na dobę.
Najniższa warstwa połączona jest z powierzchnią blisko 30 szybami, które pełnią funkcje transportowe i wentylacyjne.
Dzięki zaawansowanej technologii cały podziemny obszar jest stale monitorowany.